O GEOTYDZIE

MIT CZY NIE MIT...?
Z jednej strony Geotyda to wirtualna kraina obecna jedynie w internecie; z drugiej - całkowicie realny twór, którego esencję stanowią prawdziwe obiekty geologiczne będące rdzeniem geoturystyki.
Geoturystyka jest typem turystyki poznawczej nastawionej na kontakt z geologią, z dynamicznymi procesami nieustannie zachodzącymi nie tylko na powierzchni Ziemi i nie zawsze dostrzegalnymi w przeciągu tak krótkiego okresu, jakim jest życie. Jednak znakomitymi świadkami wszechobecnych i ciągłych zmian w otaczającym nas świecie są informacje zapisane w skałach. Niejednokrotnie "opowiadają" one o historii znanej wyłącznie im i "czekają" aż ktoś rozwikła ich tajemnice. Wszak każda rysa, każdy kształt, nawet barwa jest inspirującą opowieścią o naszej wspólnej przeszłości dostępną dla każdego i jednocześnie znajdującą się tak blisko - na wyciągnięcie ręki.
Nastaw się więc na pełną przygód wyprawę po dolinach, jaskiniach, kamieniołomach, pomiędzy majestatycznymi ostańcami... oraz na odpoczynek... przy źródłach z krystalicznie czystą wodą... bijącą we własnym, niewymuszonym tempie... prosto z wnętrza Matki Natury. A dzięki niej odkryjesz, że jesteś nieodłączną Jej częścią; fragmentem prawdy, którą poznasz, gdy idąc pod prąd, dotrzesz do samego jej źródła...

PODRÓŻ
Geotyda kryje w sobie wiele tajemnic. Dostęp do nich umożliwia wyraziste menu przypominające drogowskaz. I tak AKTUALNOŚCI pełnią funkcję strony głównej, na której pojawiają się informacje z życia Geotydy oraz odnośniki do odkrywanych w niej zakątków. Link O KRAINIE ukrywa krótki wstęp do geoturystyki (MIT CZY NIE MIT...?) oraz wskazówki (PODRÓŻ, MAPY) ułatwiające jej eksplorację. ZARYS HISTORYCZNY pozwoli cofnąć się w przeszłość aż do początków Ziemi, stopniowo odsłaniając kolejne etapy jej rozwoju, skupiając się przede wszystkim na geologicznych dziejach Polski. Jej część na co dzień ukrytą pod stopami szczegółowo i dogłębnie przedstawi zaś BUDOWA GEOLOGICZNA. Początkowo straszne i długie wywody z czasem pozwolą zrozumieć procesy od dawna kształtujące otaczający świat. Pomocna w jego zrozumieniu zapewne okaże się TABELA STRATYGRAFICZNA, która w prosty sposób przybliży i utrwali w pamięci historię Ziemi. Z nią pojęcia typu cechsztyn czy kuwin nie będą nikomu obce, a termin podlasie nabierze całkowicie innego znaczenia. Po takiej lekcji czas na sedno, czyli poznawanie interesujących obiektów. Szukać ich można pośród LOKACJI A-Ż - alfabetycznym spisie wszystkich atrakcji. Jeżeli wydaje się on niezbyt imponujący, warto wykorzystać ODKRYWANIE - formularz służący do przesyłania informacji o lokacjach oraz ich zdjęć, które następnie zostaną do niego dodane. Pomocne w odnajdywaniu atrakcji okażą się także LEGENDA, czyli objaśnienia znaków używanych w Geotydzie, oraz GALERIA - zbiór fotografii wszystkich zakątków dotychczas w niej odkrytych. Ich lokalizacje zaś wskaże MAPA, a ich odnalezienie w realnym świecie ułatwi MOBI kierujące do mobilnej wersji Geotydy z podstawowymi informacjami o każdej z atrakcji. Aby wszystko działało sprawnie i bez zakłóceń, rozwój krainy nadzoruje FUNDACJA. Jeżeli jednak widzisz błąd, chcesz zadać nurtujące pytanie lub zasugerować przydatne rozwiązanie, nie wahaj się napisać na miasto(at)geotyda.pl. Wszystkie wiadomości zostaną poddane solidnej analizie, dzięki czemu eksploracja Geotydy stanie się jeszcze przyjemniejsza!
Teoria przyswojona? Nadszedł zatem czas na praktykę, czyli zamianę słów w czyny. Pora zatem opuścić wirtualną krainę i przenieść się do krainy realnej, by poznać fascynujący świat geologii - teoretycznie czarnej magii, zmieniającej jednak swoje oblicze przy bezpośrednim z nią kontakcie.
1 Ι 2
Copyright 2011-2018 bohun.

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione.
Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia