Źródło Miłości Źródło Miłości Źródło Miłości Źródło Miłości

ŹRÓDŁO MIŁOŚCI

Krasowe wywierzysko o wydajności 0,7-2l/s, temperaturze 9,2°C, mineralizacji 400mg/l (dominują aniony wodorowęglanowe i kationy wapniowe) i odczynie pH 7,3; terasowe, spływowe. Wypływa z warstwy wodonośnej, którą stanowią wapienie skaliste i płytowe malmu, wprost do małego zbiornika o dnie w kształcie serca. Pierwotnie znajdowało się przy północnym filarze Bramy Krakowskiej, jednak w związku z budową drogi przez Dolinę Prądnika, wodę doprowadzono rurami do obecnego wtórnego miejsca wypływu. Po zlikwidowaniu w 1960r. istniejącej tu wytwórni wody sodowej czerpiącej z niego wodę, obudowano je, a w 1986r. przemurowano według projektu J. Żółciaka.
Obecnie nie nadaje się do spożycia, jednak zgodnie z legendą, każdemu kto napije się wypływającej z niego wody gwarantowana jest długa i trwała miłość. A ma ona związek z podaniem, według którego dwójka młodych ludzi wędrujących Doliną Prądnika podczas upału, przechodząc obok Bramy Krakowskiej, zauważyła wypływającą spod niej wodę. Przystanęli więc, nabrali trochę zimnej wody i napili się. Nie jest pewne, czy sprawiła to woda, lecz zapałali do siebie gorącą miłością i od tej pory żyli razem aż do śmierci.
źródło informacji
Copyright 2011-2024 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia