Kamieniołom wapieni Góra Łgawa Kamieniołom wapieni Góra Łgawa Kamieniołom wapieni Góra Łgawa

GÓRA ŁGAWA

Projektowany w obrębie złoża Jaźwica rezerwat przyrody. Obejmował będzie fragment ściany kamieniołomu działającego w masywie wzgórza Góra Łgawa. W wyniku eksploatacji odsłonięto profil utworów górnodewońskich oraz obraz skomplikowanych i interesujących zjawisk tektonicznych, a także liczne skamieniałości: gąbki krzemionkowe, ramienionogi, koralowce, głowonogi, ślimaki, małże, człony liliowców i skamieniałości śladowe.
Wapienie ze złoża Jaźwica eksploatowane są od 1994r. jako kruszywo dla budownictwa i drogownictwa oraz na nawozy wapniowo-magnezowe. W tym celu wykorzystano niewydzieloną wcześniej enklawę złoża oddzieloną od reszty partią skrasowiałą o sporej miąższości, gdzie w czasie eksploatacji ujawniły się bloki niezniszczone przez strzelanie. Wydobycie prowadzono metodą mechaniczną na niewielką skalę. W ciągu kilku lat materiał bloczny został prawie zupełnie wyeksploatowany (pozostały już śladowe ilości), a złoże jest pod tym względem nieperspektywiczne.
Na materiał z Jaźwicy, cechujący się bardzo ładną jasnobeżowo-szarą barwą o ciepłym odcieniu i uzyskujące wysoką jakość poleru, było duże zapotrzebowanie. Wykonano z nich między innymi: wystrój kawiarni, znajdującej się w podziemiach "Budimexu" w Warszawie, posadzkę kościoła w Libiążu, wnętrze (posadzka, ołtarz, ambona) kościoła w Chełmie, wystrój szkoły w dziecięcym sanatorium w Rabce i budynkach kilku banków w Kielcach.
źródło informacji
Copyright 2011-2024 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia