Kamieniołom dolomitów Laskowa Góra Kamieniołom dolomitów Laskowa Góra Kamieniołom dolomitów Laskowa Góra

LASKOWA GÓRA

Rozległy, wielopoziomowy kamieniołom, w którym eksploatuje się dolomity dewońskie (żywet) należące do tzw. warstw stringocefalowych - niższego ogniwa formacji z Kowali. Skała charakteryzuje się szarą i ciemnoszarą barwą, drobnoziarnistą strukturą, zbitą teksturą; miejscami zawiera faunę koralowców. Ze względu na dużą wytrzymałość pozyskiwany materiał wykorzystuje się do produkcji kruszyw.
Ławice dolomitów zapadają na północ i pocięte są spękaniami ciosowymi. Niegdyś na trzech głównych spękaniach istniała Jaskinia w Laskowej. Odkryto ją podczas prowadzonej tu eksploatacji w styczniu 1979r. Była to najdłuższa świętokrzyska jaskinia rozwinięta w dolomitach; została zniszczona w wyniku przesuwania się frontu eksploatacji złoża. W ścianach kamieniołomu występują także pozostałości chodników dawnej kopalni w Miedzianej Górze.
źródło informacji
Copyright 2011-2023 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia