Kopalnia złota Bogate Pocieszenie Kopalnia złota Bogate Pocieszenie Kopalnia złota Bogate Pocieszenie Kopalnia złota Bogate Pocieszenie

BOGATE POCIESZENIE

Ulokowana w złotostockim Wąwozie Kłodzkim nieczynna kopalnia, w której do 1961r. wydobywano złotonośną rudę arsenową. Metodami górniczymi wybierano ją stąd już w XIII wieku. Dzięki niej Złoty Stok w XVI stuleciu stał się największym ośrodkiem wydobycia złota na Śląsku i znaczącym w Europie. W okresie największej świetności (lata 1530-60) w dzień roboczy produkowano go 500g, a w ciągu ok. 650 lat z niemal 1mln ton rudy wytopiono ok. 7t złota. Pozyskiwany z rudy arsen wykorzystywano zaś do produkcji arszeniku. Najwięcej uzyskiwano go w XX wieku - ok. 2400t rocznie, co stanowiło 20% światowej produkcji; ogółem w Złotym Stoku z ponad 1mln ton rudy wytworzono ok. 120000t arszeniku.
Kopalnia Bogate Pocieszenie (Reicher Trost) powstała w XVI wieku. Jej wyrobiska odwadniała i wentylowała drążona od 1506r. sztolnia Emanuel. Początkowo rudę wybierano do głębokości 100m, jednak po zbudowaniu w XVIII wieku napędzanego kieratem "kunsztu" do pompowania wody, sięgano coraz niżej. W XX wieku najgłębszy szyb kopalni - po zainstalowaniu w nim pomp parowych, a następnie elektrycznych - osiągnął 300m. W sumie eksploatację prowadzono na 11 poziomach. Wydobytą rudę wożono do hut konnymi wozami do roku 1922, kiedy do kopalni przebito sztolnię transportową Gertruda o długości 1200m prowadzącą do wylotu Złotego Jaru.
Wydobytą rudę w XVI wykorzystywano do otrzymywania - w hutach znajdujących się na terenie obecnych Zakładów Tworzyw i Farb - złota, z którego następnie w mennicy bito dukaty. W XIX wieku z tej samej rudy wyprażano arsen w celu uzyskania arszeniku. Pozbawione arsenu wypałki zawierały złoto, więc początkowo odzyskiwano je metodą metalurgiczną, następnie amalgamatową (z użyciem rtęci), a w latach 1850-1962 - chlorkową.
Złotostocka działalność górnicza doprowadziła do wycięcia ponad 5000ha lasów i powstania hałd z ok. 600000t odpadów ze wzbogacania rudy i 130000t żużli z hut. Do dziś - oprócz hałd kamieni wydobytych z kopalni i żużli w miejscach usytuowania hut - zachowały się resztki fundamentów, wyloty starych sztolni, zapadliska po szybach oraz pozostałości po wybudowanym na początku XIX szybie Jan. Początkowo nazwano go Reden i funkcjonował przez 250 lat do momentu zakończenia eksploatacji.
źródło informacji
Copyright 2011-2024 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia