O GEOTYDZIE

MIT CZY NIE MIT...?
Z jednej strony Geotyda to wirtualny twór obecny jedynie w internecie; z drugiej zaś - twór całkowicie realny. Jego esencję stanowią bowiem prawdziwe obiekty geologiczne będące rdzeniem geoturystyki. Pod adresem geotyda.pl (kraina) zawiera on atrakcje zlokalizowane na terenie Polski, a pod geotyda.net (świat) - na całym świecie oraz polskie odkryte przez gości ją odwiedzających.
Geoturystyka jest typem turystyki poznawczej nastawionej na kontakt z geologią, z dynamicznymi procesami nieustannie zachodzącymi nie tylko na powierzchni Ziemi i nie zawsze dostrzegalnymi w przeciągu tak krótkiego okresu, jakim jest życie. Jednak znakomitymi świadkami wszechobecnych i ciągłych zmian w otaczającym nas świecie są informacje zapisane w skałach. Niejednokrotnie "opowiadają" one o historii znanej wyłącznie im i "czekają" aż ktoś rozwikła ich tajemnice. Wszak każda rysa, każdy kształt, nawet barwa jest inspirującą opowieścią o naszej wspólnej przeszłości dostępną dla każdego i jednocześnie znajdującą się tak blisko - na wyciągnięcie ręki.
Nastaw się więc na pełną przygód wyprawę po dolinach, jaskiniach, kamieniołomach, pomiędzy majestatycznymi ostańcami... oraz na odpoczynek... przy źródłach z krystalicznie czystą wodą... bijącą we własnym, niewymuszonym tempie... prosto z wnętrza Matki Natury. A dzięki niej odkryjesz, że jesteś nieodłączną Jej częścią; fragmentem prawdy, którą poznasz, gdy idąc pod prąd, dotrzesz do samego jej źródła...

PODRÓŻ
Geotyda kryje w sobie wiele tajemnic. Dostęp do nich, jak i do całej realnej krainy wirtualnej, umożliwia wyraziste menu przypominające zakładki. I tak AKTUALNOŚCI pełnią funkcję strony głównej, na której pojawiają się informacje z życia Geotydy oraz odnośniki do odkrywanych w niej zakątków. Link O KRAINIE ukrywa krótki wstęp do geoturystyki (MIT CZY NIE MIT...?) oraz wskazówki (PODRÓŻ, MAPY) ułatwiające jej eksplorację. ZARYS HISTORYCZNY pozwoli cofnąć się w przeszłość aż do początków Ziemi, stopniowo odsłaniając kolejne etapy jej rozwoju, skupiając się przede wszystkim na geologicznych dziejach Polski. Jej część na co dzień ukrytą pod stopami szczegółowo i dogłębnie przedstawi zaś BUDOWA GEOLOGICZNA. Początkowo straszne i długie wywody z czasem pozwolą zrozumieć procesy od dawna kształtujące otaczający świat. Pomocna w jego zrozumieniu zapewne okaże się TABELA STRATYGRAFICZNA, która w prosty sposób przybliży i utrwali w pamięci historię Ziemi. Z nią pojęcia typu cechsztyn czy kuwin nie będą nikomu obce, a termin podlasie nabierze całkowicie innego znaczenia. Po takiej lekcji czas na sedno, czyli poznawanie interesujących obiektów zlokalizowanych na terenie Polski, na co nastawiona jest kraina Geotydy. Szukać ich można w dziale LOKACJE A-Ż - alfabetycznym spisie wszystkich atrakcji, pod zakładką GALERIA - zbiorze fotografii wszystkich zakątków dotychczas w niej odkrytych oraz pod linkiem MAPA, gdzie za pomocą intuicyjnych ikon wskazane są ich lokalizacje. Do ich rozszyfrowania przyda się LEGENDA objaśniająca znaki używane w Geotydzie, a odnalezienie obiektów w realnej krainie ułatwi MOBI kierujące do mobilnej wersji Geotydy z podstawowymi informacjami o każdej z atrakcji - miniaturkami zdjęć, współrzędnymi oraz mapką. Ilość obiektów można zwiększyć, wykorzystując formularz ODKRYWANIE. Służy on do przesyłania danych o lokacjach i kieruje do świata wirtualnego, w którym zostaną one umieszczone; jeśli dotyczą Polski, trafią także do krainy wirtualnej. Bezpośredni dostęp do świata zapewnia zaś... ŚWIAT. Aby wszystko działało sprawnie i bez zakłóceń, rozwój Geotydy nadzoruje FUNDACJA. Jeżeli jednak widzisz błąd, chcesz zadać nurtujące pytanie lub zasugerować przydatne rozwiązanie, nie wahaj się napisać na miasto(at)geotyda.pl. Wszystkie wiadomości zostaną poddane solidnej analizie, dzięki czemu eksploracja Geotydy stanie się jeszcze przyjemniejsza!
Teoria przyswojona? Nadszedł zatem czas na praktykę, czyli zamianę słów w czyny. Pora zatem opuścić wirtualną krainę i przenieść się do krainy realnej, by poznać fascynujący świat geologii - teoretycznie czarnej magii, zmieniającej jednak swoje oblicze przy bezpośrednim z nią kontakcie.
1 Ι 2
Patronite FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS
HISTORYCZNY
BUDOWA
GEOLOGICZNA
TABELA
STRATYGRAFICZNA
Copyright 2011-2019 bohun.

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione.
Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia Patronite