O GEOTYDZIE

MIT CZY NIE MIT...?
Z jednej strony Geotyda to wirtualny twór obecny jedynie w internecie; z drugiej zaś - twór całkowicie realny. Jego esencję stanowią bowiem prawdziwe obiekty geologiczne będące rdzeniem geoturystyki. Pod adresem geotyda.pl (kraina) zawiera on atrakcje zlokalizowane na terenie Polski, a pod geotyda.net (świat) - na całym świecie oraz polskie odkryte przez gości ją odwiedzających.
Geoturystyka jest typem turystyki poznawczej nastawionej na kontakt z geologią, z dynamicznymi procesami nieustannie zachodzącymi nie tylko na powierzchni Ziemi i nie zawsze dostrzegalnymi w przeciągu tak krótkiego okresu, jakim jest życie. Jednak znakomitymi świadkami wszechobecnych i ciągłych zmian w otaczającym nas świecie są informacje zapisane w skałach. Niejednokrotnie "opowiadają" one o historii znanej wyłącznie im i "czekają" aż ktoś rozwikła ich tajemnice. Wszak każda rysa, każdy kształt, nawet barwa jest inspirującą opowieścią o naszej wspólnej przeszłości dostępną dla każdego i jednocześnie znajdującą się tak blisko - na wyciągnięcie ręki.
Nastaw się więc na pełną przygód wyprawę po dolinach, jaskiniach, kamieniołomach, pomiędzy majestatycznymi ostańcami... oraz na odpoczynek... przy źródłach z krystalicznie czystą wodą... bijącą we własnym, niewymuszonym tempie... prosto z wnętrza Matki Natury. A dzięki niej odkryjesz, że jesteś nieodłączną Jej częścią; fragmentem prawdy, którą poznasz, gdy idąc pod prąd, dotrzesz do samego jej źródła...

PODRÓŻ
Geotyda kryje w sobie wiele tajemnic. Dostęp do nich, jak i do całej realnej krainy wirtualnej, umożliwia wyraziste menu przypominające zakładki. I tak AKTUALNOŚCI pełnią funkcję strony głównej, na której pojawiają się informacje z życia Geotydy oraz odnośniki do odkrywanych w niej zakątków. Link O KRAINIE ukrywa krótki wstęp do geoturystyki (MIT CZY NIE MIT...?) oraz wskazówki (PODRÓŻ, MAPY) ułatwiające jej eksplorację. ZARYS HISTORYCZNY pozwoli cofnąć się w przeszłość aż do początków Ziemi, stopniowo odsłaniając kolejne etapy jej rozwoju, skupiając się przede wszystkim na geologicznych dziejach Polski. Jej część na co dzień ukrytą pod stopami szczegółowo i dogłębnie przedstawi zaś BUDOWA GEOLOGICZNA. Początkowo straszne i długie wywody z czasem pozwolą zrozumieć procesy od dawna kształtujące otaczający świat. Pomocna w jego zrozumieniu zapewne okaże się TABELA STRATYGRAFICZNA, która w prosty sposób przybliży i utrwali w pamięci historię Ziemi. Z nią pojęcia typu cechsztyn czy kuwin nie będą nikomu obce, a termin podlasie nabierze całkowicie innego znaczenia. Po takiej lekcji czas na sedno, czyli poznawanie interesujących obiektów zlokalizowanych na terenie Polski, na co nastawiona jest kraina Geotydy. Szukać ich można w dziale LOKACJE A-Ż - alfabetycznym spisie wszystkich atrakcji, pod zakładką GALERIA - zbiorze fotografii wszystkich zakątków dotychczas w niej odkrytych oraz pod linkiem MAPA, gdzie za pomocą intuicyjnych ikon wskazane są ich lokalizacje.
1 | 2
Copyright 2011-2023 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia