Diabelski Kamień Diabelski Kamień Diabelski Kamień Diabelski Kamień

DIABELSKI KAMIEŃ

Wysoki na ok. 12m i długi na ok. 20m skalny ostaniec wierzchowinowy zlokalizowany w obrębie wzniesienia Wichraz. Zbudowany jest z odpornych na wietrzenie piaskowców istebniańskich. Przeważnie są one równo- i drobnoziarniste, choć niektóre z lamin charakteryzują się słabszym wysortowaniem ziaren; ich miąższość dochodzi do kilkunastu centymetrów. W przeszłości skała podlegała działalności erozyjnej - insolacji, zamrozowi, wywiewaniu i wymywaniu - szczególnie nasilonej w plejstocenie.
Z Diabelskim Kamieniem związana jest legenda "Biała Pani nad Trzcianą". Według niej mieszkańcy Trzciany odbudowali kościół zniszczony podczas potopu szwedzkiego. Nie spodobało się to jednak mocom piekielnym, więc diabeł zapragnął go zniszczyć ogromnym głazem. Niósł go w nocy nad ziemią, jednak tuż nad wzgórzem Wichraz ukazała mu się Biała Pani w powiewnych szatach i promienistej aureoli. Diabeł przestraszony nieoczekiwanym spotkaniem upuścił kamień, a ten zarył się w ziemi, nie czyniąc żadnej szkody.
źródło informacji
Copyright 2011-2024 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia