Holweg w Kamyku Holweg w Kamyku Holweg w Kamyku Holweg w Kamyku

KAMYK

Niezwykle okazały holweg wcięty w piaskowcowe ławice. Jest najciekawszym tego typu obiektem spośród wszystkich innych z terenu Bocheńszczyzny. Znajduje się powyżej zabudowy wsi Kamyk w partiach wzgórza, ciągnących się ku wierzchowinie.
Formowanie się tej formy terenu przebiegało w rozległej strukturze piaskowca wzdłuż jego pionowych spękań. Rozszerzały się one w miarę eksploatacji biegnącej tędy drogi. Do powstania holwegu przyczyniła się więc działalność antropogeniczna - stąd nazwa. Wietrzenie i erozja również odegrały istotną rolę w jego rozwoju. Odsłonięte warstwy piaskowca łuszczyły się, a znaczny spadek dna wcięcia przyspieszał erozję wodną.
Holweg w Kamyku ciągnie się na długości około 150m, w dolnych partiach jego głębokość wynosi ok. 2m. Ta część wypreparowana jest głównie w pokrywach gliniastych i silnie zwietrzałych piaskowcach. W miarę podnoszenia się wciosu ku wierzchowinie, jego dno pogłębia się do 4m. Na całej długości wcięcia obserwować można różnorodne formy geomorfologiczne i różne ich stadia rozwoju.
źródło informacji
Copyright 2011-2024 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia