Źródło św. Kingi Źródło św. Kingi Źródło św. Kingi Źródło św. Kingi

ŹRÓDŁO ŚW. KINGI

Źródło zlokalizowane w południowej części Ujazdu, w przysiółku zwanym Dębina poniżej dawnego dworu. Charakteryzuje się niewielką wydajnością; wypływająca z niego woda jest bezbarwna i bezwonna. Obudowane jest okrągłą cembrowiną, a dodatkowo - otoczone metalowym ogrodzeniem. Nad nim znajduje się drewniana kapliczka z postacią św. Kingi, a powyżej ujęcia - murowana z dwuspadowym dachem.
Według legendy źródło wytrysnęło dzięki księżnej Kindze. Wracając z rodzinnych Węgier do Krakowa w XIII wieku, zatrzymała się ona bowiem w tutejszym zajeździe. W okolicy panowała wtedy ogromna susza, jednak modlitwa księżnej wyzwoliła wodę z ziemi.
Ok. roku 1937 na strumieniu wypływającym ze źródła, Adam Janik - mieszkaniec Trzciany, próbował wybudować pierwszą w okolicy małą hydroelektrownię. Plany te pokrzyżował wybuch II wojny światowej, jednak przypominają o nich mocno dziś podniszczone mury progu wodnego i ściany, gdzie spiętrzana miała być woda.
źródło informacji
Copyright 2011-2024 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia