Kanał Matylda Budynek dawnej elektrowni Szyb Józef Budynek płuczki

MATYLDA

Trzebionka przed zagrożeniem wodnym, z drugiej strony zaś był realizacją zobowiązania zaopatrzenia w wodę Chrzanowa powstałego po osuszeniu w 1960r. studni tutejszego przedsiębiorstwa wodociągów, któremu ostatecznie przekazano ujęcie z pompami głębinowymi. Zasypano wówczas szyb Karol, demontując charakterystyczną wieżę wyciągową; był to definitywny koniec kopalni Matylda. Teren zakładu na powierzchni przeszedł w użytkowanie innych przedsiębiorstw; w 1983r. na rozplanowanej hałdzie wybudowano wielką halę fabryczną (inwestycja firmy Bumar-Fablok). Aktualnie ma tu siedzibę kilka innych przedsiębiorstw.
Do dziś po kopalni nie zachował się szyb Clara zlokalizowany przy odgałęzieniu ul. Brackiej (zasypany już w XIX wieku), ani wieża wyciągowa szybu Lidy (istniała w latach 1926-87). Po południowej stronie ul. Śląskiej zaś wciąż stoją: budynek dawnej elektrowni (jednej z najstarszych na ziemi chrzanowskiej), dawny budynek dyrekcji i cechownia (pochodzą z ok. 1906r., przebudowane w 1951r.), budynek płuczki (zakładu wzbogacania z połowy lat 50-tych), nadszybie szybu Józef (wzniesiony w latach 80-tych XIX wieku, obecnie używany jako ujęcie wody). Ogrodzenie oddzielające teren zakładu od ul. Leśnej powstało w latach 50-tych ubiegłego wieku; wzniesiono je na dawnym murze oporowym dla hałdy gromadzącej urobek z lat 1874-87, gdy głębiono szyby. Wzdłuż muru znajduje się betonowe koryto wybudowane w roku 1926 służące odprowadzaniu wody z szybu Józef. To początek Kanału Matyldy łączącego się ze Śmidrą za widocznym w kierunku południowym zalesionym wzgórzem. Nieco przed połączeniem cieków znajdował się staw osadowy odpadów z płuczki, w której uzyskiwano koncentrat galenowy. Skutkiem prowadzonych tutaj prac górniczych są także obecne między ul. Śląską a linią kolejową do Libiąża w pasie szerokości ok. 1km puste przestrzenie zlokalizowane na głębokości kilkudziesięciu metrów. Zapewne przetrwają one kilka następnych dekad, co jednak nie oznacza, iż obszar nad ich występowaniem można zabudowywać bez żadnych ograniczeń.
1 Ι 2 Ι 3
źródło informacji
Patronite FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS
HISTORYCZNY
BUDOWA
GEOLOGICZNA
TABELA
STRATYGRAFICZNA
Copyright 2011-2019 bohun.

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione.
Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia Patronite