Źródło Regulki Źródło Regulki Źródło Regulki Źródło Regulki

ŹRÓDŁO REGULKI

Bardzo silne wywierzysko będące jednym z zasileń rzeki Regulki. Wypływa spod jurajskich skał wapiennych położonych na głębokości 80m. Stanowi odpływ wielkiego jeziora o wydajności przeszło 9000m3 wody na dobę. Temperatura stała 9,2°C.
Zachwyca czystością i smakiem wody, dlatego powstało tu miejsce do wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Na zagospodarowanym placu stoi wiata z ławkami, palenisko i obudowana studnia.
Od XVI wieku zasilało dwa młyny i tartak, ponadto w przeszłości wody ze źródełka miały być wykorzystywane dla krakowskich wodociągów. W 1883r. rajcy krakowscy zainteresowali się regulickimi źródłami - uznano je za odpowiednie do zasilenia mających się budować miejskich wodociągów krakowskich. Na przeszkodzie realizacji tego projektu stanął koszt budowy rurociągu związany z odległością 32km, jakie dzieli Kraków od Regulic.
źródło informacji
Copyright 2011-2024 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia