Diabelski Kamień Diabelski Kamień Diabelski Kamień Diabelski Kamień

DIABELSKI KAMIEŃ

Grupa wychodni skalnych odsłaniających się na zachodnim zboczu wzgórza Tuleja, w budowie którego dominują piaskowce istebniańskie. Niegdyś były one przedmiotem eksploatacji, co doprowadziło do niemal całkowitego zniszczenia legendarnego Diabelskiego Kamienia. Do dziś zachowały się jednak niewielkie skałki w formie grzęd o kilkudziesięciocentymetrowej wysokości czasem przekraczającej 2m. Największa z wychodni przypomina przewrócony prostopadłościan i "wyrasta" z podłoża na niemal 6m; jest ona szara i prawie całkowicie drobnoziarnista (z wyjątkiem podstawy, gdzie uwidacznia się frakcja średnioziarnista).
Z Diabelskim Kamieniem związana jest legenda o diable, który niósł go z zamiarem zrzucenia na kościół w Drogini. Kamień został jednak zniszczony i zużyty jako materiał budowlany.
źródło informacji
Copyright 2011-2021 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia