Jaskinia w Obłazowej Jaskinia w Obłazowej Jaskinia w Obłazowej Jaskinia w Obłazowej

JASKINIA W OBŁAZOWEJ

Jaskinia utworzona w czerwonych wapieniach bulastych należących do formacji wapienia czorsztyńskiego jednostki czorsztyńskiej. Tworzy ją komora o długości 11m; nie posiada większych bocznych odgałęzień. Jej rozwinięcie nawiązuje do przebiegu powierzchni międzyławicowych. Na ścianach miejscami występuje słabo wykształcony naciek grzybkowy.
Dno jaskini wypełnia ok. 4m miąższości namulisko, w którym znaleziono przedmioty uznawane za pozostałość po miejscu obrzędowym przedstawicieli kultury pavlowskiej znanej z terenów Moraw. Wśród nich m.in.: obrobione kopalne muszle ślimaka Conus, rogowe kliny, fragmenty naszyjnika z przewierconych kłów lisa polarnego, narzędzia z kryształu górskiego oraz z przyniesionego ze znacznej odległości krzemienia, a także z lokalnego radiolarytu. Część z przedmiotów pokryto ochrą, co jest niezwykle rzadko spotykane w kulturze człowieka epoki kamienia. Wyjątkowe miejsce wśród znalezisk zajmuje jednak oszlifowany fragment ciosu mamuta uważany za najstarszy na świecie bumerang; jego wiek określono na 30000 lat. Z jaskini pochodzą również najstarsze znane z terenu Polski szczątki Homo sapiens - paliczki dłoni 2 osobników.
Jaskinia w Obłazowej była także siedliskiem neandertalczyków. Najstarsze ślady ich osadnictwa pochodzą z paleolitu środkowego; po raz pierwszy pojawili się oni tutaj około 80000 lat temu. Później wracali tu wielokrotnie, o czym świadczą liczne narzędzia wykonane z krzemienia i radiolarytu, pozostałości palenisk oraz szczątki kostne zwierząt, na które polowali: koni, mamutów i nosorożców włochatych. Ostatni raz neandertalczycy w jaskini przebywali około 36000 lat temu, czego dowodzą bardzo charakterystyczne dla tego okresu ostrza liściowate wykorzystywane jako groty oszczepów. W czasach późniejszych zaś przewagę na tym terenie, jak i na całym kontynencie, zdobywać zaczął Homo sapiens.
źródło informacji
Copyright 2011-2024 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia