Źródło Pociesznej Wody Źródło Pociesznej Wody Źródło Pociesznej Wody Źródło Pociesznej Wody

ŹRÓDŁO POCIESZNEJ WODY

Źródło od 23 grudnia 1977r. chronione pod postacią pomnika przyrody nieożywionej. Zlokalizowane jest na Piątkowej Górze i daje początek potokowi Pocieszna Woda. Swą nazwę zawdzięcza miejscowej ludności, którzy uważali, że daje ona pocieszenie w zdrowiu. Niegdyś zresztą wodę ze źródła uznawano za cudowną. Leczono nią choroby oczu i nóg; zabierali ją ze sobą pielgrzymi odwiedzający pobliski kościółek Św. Krzyża. Późniejsze analizy nie potwierdziły jednak tych właściwości. Dawniej wodę ze źródła doprowadzano nawet rurami do dworu w Rabce.
Ze Źródłem Pociesznej Wody związana jest legenda, według której na bogatego podróżnego napadli zbójcy. Zawołał on wówczas "Krzyżu święty, ratuj moje życie" i w miejscu, gdzie obecnie stoi kościół Św. Krzyża, ukazała się niezwykła światłość na niebie. Zbójcy uciekli, a podróżny padł na kolana, dziękując Panu Bogu i Matce Bożej za ocalenie życia. W miejscu gdzie się modlił zaś, wytrysnęło - bijące do dziś - źródło.
źródło informacji
Copyright 2011-2023 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia