Źródło Pociesznej Wody Źródło Pociesznej Wody Źródło Pociesznej Wody

ŹRÓDŁO POCIESZNEJ WODY

Źródło od 23 grudnia 1977r. chronione pod postacią pomnika przyrody nieożywionej. Zlokalizowane jest na Piątkowej Górze i daje początek potokowi Pocieszna Woda. Swą nazwę zawdzięcza miejscowej ludności, którzy uważali, że daje ona pocieszenie w zdrowiu. Niegdyś zresztą wodę ze źródła uznawano za cudowną. Leczono nią choroby oczu i nóg; zabierali ją ze sobą pielgrzymi odwiedzający pobliski kościółek Św. Krzyża. Późniejsze analizy nie potwierdziły jednak tych właściwości. Dawniej wodę ze źródła doprowadzano nawet rurami do dworu w Rabce.
Ze Źródłem Pociesznej Wody związana jest legenda, według której na bogatego podróżnego napadli zbójcy. Zawołał on wówczas "Krzyżu święty, ratuj moje życie" i w miejscu, gdzie obecnie stoi kościół Św. Krzyża, ukazała się niezwykła światłość na niebie. Zbójcy uciekli, a podróżny padł na kolana, dziękując Panu Bogu i Matce Bożej za ocalenie życia. W miejscu gdzie się modlił zaś, wytrysnęło - bijące do dziś - źródło.
źródło informacji
Patronite FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS
HISTORYCZNY
BUDOWA
GEOLOGICZNA
TABELA
STRATYGRAFICZNA
Copyright 2011-2019 bohun.

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione.
Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia Patronite