Sztolnia na Rudnicy Sztolnia na Rudnicy Sztolnia na Rudnicy Sztolnia na Rudnicy

SZTOLNIA NA RUDNICY

Największa pozostałość po podziemnej eksploatacji rud żelaza w rejonie Klucz. Znajduje się na zachodnim skraju niewielkiego grzbietu skalnego zwanego Rudnicą, poniżej Jaskini Rudnickiej. Sztolnia mierzy ok. 100m długości, a na mniej więcej 1/3 jej długości odbiega od niej niespełna 20m odnoga. Znajdują się w niej resztki drewnianej obudowy, miejsca po zawałach, stare stemple górnicze, a w ociosach - wgłębienia na nie. Strop przebijają korzenie roślin.
Wzmianka o działalności tzw. kuźnicy w rejonie Klucz pochodzi ze spisu Starostwa Rabsztyńskiego z 1374r. Jej lokalizacja nie mogła być przypadkowa, więc z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że już w XIV wieku wydobywano stąd limonit i piryt. Eksploatacja pełną parą ruszyła jednak dopiero w XIX wieku; prowadzono ją zarówno metodami odkrywkowymi jak i podziemnymi. W 1880r. nastąpił gwałtowny wypływ wody głębinowej, zalewając pozostałości po wyrobiskach odkrywki oraz część udostępnioną szybem. Kopalnię próbowano odwodnić 15 lat później, pompując wodę do papierni założonej przez Ludwika Mouve, jednak nie przyniosło to pozytywnych efektów.
Oprócz Sztolni na Rudnicy, skalę prac prowadzonych w rejonie Rudnicy ukazują także Zielony Staw i Czerwony Staw. Powstały one bowiem w wyniku zalania odkrywek w XIX wieku. Niestety nie wiadomo jak rozległe były pochłonięte wówczas przez wodę partie podziemne.
źródło informacji
Patronite FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS
HISTORYCZNY
BUDOWA
GEOLOGICZNA
TABELA
STRATYGRAFICZNA
Copyright 2011-2019 bohun.

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione.
Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia Patronite