Jaskinia Żydowska Jaskinia Żydowska Jaskinia Żydowska Jaskinia Żydowska

JASKINIA ŻYDOWSKA

Ponad 100m długości grota utworzona w górnojurajskich wapieniach. Nie jest ona jednak wynikiem działalności procesów krasowych, gdyż została wykuta przez więźniów obozu koncentracyjnego "Płaszów" podczas II wojny światowej. Miała pełnić rolę schronu przeciwlotniczego.
Do wnętrza jaskini prowadzą trzy otwory wejściowe zlokalizowane wzdłuż skarpy znajdującej się po południowej stronie przedłużenia ul. Abrahama. Wszystkie z nich są łatwo dostępne, a całą jaskinię pokonuje się na stojąco. Na jej dnie zalegają odłamki skalne i niewielkie śmieci. Charakteryzuje się sporą wilgotnością oraz ciekawymi zaciekami soli różnych minerałów występującymi na ścianach. Najlepiej widoczne jest wejście zachodnie, za którym korytarz po kilkunastu metrach ulega rozgałęzieniu: lewa odnoga prowadzi do środkowego otworu, a "główny" ciąg biegnie prosto i zakręca na wschód, gdzie ponownie się rozdziela. Na wprost, po kolejnym zakręcie, kieruje ku północy i wyprowadza do otworu wschodniego, w prawo zaś kończy się w głębi masywu skalnego.
Copyright 2011-2023 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia