Kamieniołom wapieni Duże Skałki Kamieniołom wapieni Duże Skałki Kamieniołom wapieni Duże Skałki Wapiennik w kamieniołomie

DUŻE SKAŁKI

Nieczynny kamieniołom zlokalizowany w Czajowicach przy Dużych Skałkach w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego. Odsłaniają się w nim wapienie skaliste należące do niższej części oksfordu górnego. Wyrobisko ma ok. 100m długości i ok. 40m szerokości; w jego ścianach powszechnie występują skamieniałości gąbek krzemionkowych, ramienionogów Terebratulidae oraz stosunkowo licznie - jak na wapienie skaliste - amonity z rodzaju Perisphinctes.
Wapienie występujące w kamieniołomie gdzieniegdzie porozcinane są żyłami wypełnionymi materiałem okruchowym. Ich obecność związana jest z aktywnością tektoniczną całego obszaru, a charakter wypełnień - nieróżniący się od skał otaczających - wskazuje, iż pęknięcia powstały nieznacznie później niż same skały.
Wydobyte wapienie służyły m.in. do produkcji wapna, które było wypalane w zachowanym do dziś piecu wapiennym. Ściany zewnętrzne budowli wykonano z wapieni spiętych metalowymi klamrami, a w jej wnętrzu zachowała się ceglana obudowa.
źródło informacji
Copyright 2011-2024 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia