Kamieniołom melafirów w Rudnie Kamieniołom melafirów w Rudnie Kopalnia węgla kamiennego Rudno Kopalnia węgla kamiennego Rudno

RUDNO

W okolicy występuje pięć potoków lawowych o miąższościach 4-12m związanych z końcowym etapem orogenezy hercyńskiej. Przebiega tędy także Szlak Dawnego Górnictwa.
W centrum wsi znajduje się nieczynny od lat 60-tych XX wieku kamieniołom melafirów. Zaobserwować w nim można budowę pojedynczego potoku lawowego. Część spągową stanowi brekcja melafirowa. Są to wcześniej skonsolidowane fragmenty melafiru zatopione w spoiwie melafirowym lub melafirowo-tufitowym powstałe dzięki rozrywaniu zastygłych fragmentów przez poruszającą się lawę. Ponad brekcją występuje melafir masywny, a powyżej - pęcherzykowy z minerałami wtórnymi. Wiek melafiru określono na górny karbon.
Po północnej stronie wzgórza z ruinami zamku od lat 60-tych XIX wieku działała - z przerwami - niewielka kopalnia węgla kamiennego. Założył ją baron Rosenberg-Lipiński; od 1881r. jej właścicielem był R. Laskowski, a od roku 1911 stanowiła własność H. Kulki i L. Ponizila z Opawy. W 1912r. została unieruchomiona przez Zachodnioczeską Górniczą Spółkę Akcyjną. Wydobycie wznawiano jeszcze w latach 1925-30 i 1932-34 - szybem Bolesław i sztolnią Franciszek eksploatowano dwa cienkie pokłady węgla kamiennego (miąższości 1,4m i 45cm) należące do warstw libiąskich - najmłodszych w obrębie karbonu produktywnego. Do dziś zachowały się hałdy skał płonych, ślady przyotworowej części zasypanej i niedostępnej obecnie sztolni Franciszek oraz leje po zapadniętych szybach: eksploatacyjnym Bolesław i wentylacyjnym położonym wysoko pod murami ruin zamku.
źródło informacji
Copyright 2011-2021 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia