Jaskinia Piekło pod Skibami Jaskinia Piekło pod Skibami Jaskinia Piekło pod Skibami Jaskinia Piekło pod Skibami

JASKINIA PIEKŁO POD SKIBAMI

Znana także jako Jaskinia Piekło, bądź Piekło Gałęzickie. Nazwę jaskini nadano już w XVIII wieku, gdyż według legendy miały z niej wylatywać diabły, by zło na świecie czynić. Jest jedną z ciekawszych jaskiń pochodzenia krasowego w regionie chęcińskim. Jej powstanie wiąże się z plejstoceńskim rozpuszczaniem dewońskich wapieni (żywetu i franu). Od 2 listopada 1952r. uznawana jest za pomnik przyrody nieożywionej.
Całkowita długość Jaskini Piekło pod Skibami wynosi 57m. Po lewej stronie od wejścia odchodzi korytarzyk zakończony oknem. Około 10m od głównego wejścia w dnie jaskini znajduje się półtorametrowe zagłębienie - pozostałość po dawnym szybie wydobywczym. Dno w tym rejonie pokryte jest namuliskiem i materiałem gliniastym wybranym w czasie kopania szybu. W końcowej części jaskini znajdują się dwa kominy posiadające połączenie z powierzchnią oraz śladowe fragmenty nacieków kalcytowych.
źródło informacji
Copyright 2011-2024 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia