Jaskinia Piekło pod Skibami Jaskinia Piekło pod Skibami Jaskinia Piekło pod Skibami

JASKINIA PIEKŁO POD SKIBAMI

Znana także jako Jaskinia Piekło, bądź Piekło Gałęzickie. Nazwę jaskini nadano już w XVIII wieku, gdyż według legendy miały z niej wylatywać diabły, by zło na świecie czynić. Jest jedną z ciekawszych jaskiń pochodzenia krasowego w regionie chęcińskim. Jej powstanie wiąże się z plejstoceńskim rozpuszczaniem dewońskich wapieni (żywetu i franu). Od 2 listopada 1952r. uznawana jest za pomnik przyrody nieożywionej.
Całkowita długość Jaskinia Piekło pod Skibami wynosi 57m. Po lewej stronie od wejścia odchodzi korytarzyk zakończony oknem. Około 10m od głównego wejścia w dnie jaskini znajduje się półtorametrowe zagłębienie - pozostałość po dawnym szybie wydobywczym. Dno w tym rejonie pokryte jest namuliskiem i materiałem gliniastym wybranym w czasie kopania szybu. W końcowej części jaskini znajdują się dwa kominy posiadające połączenie z powierzchnią oraz śladowe fragmenty nacieków kalcytowych.
źródło informacji
Patronite FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS
HISTORYCZNY
BUDOWA
GEOLOGICZNA
TABELA
STRATYGRAFICZNA
Copyright 2011-2020 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia Patronite