Wzgórze z Jaskinią w Śladkowie Jaskinia w Śladkowie Jaskinia w Śladkowie Jaskinia w Śladkowie

JASKINIA W ŚLADKOWIE

Jedna z niewielu jaskiń obszaru Parków Krajobrazowych Ponidzia wykształcona w wapieniach. Powstała wskutek rozmycia szczeliny międzywarstwowej mioceńskich wapieni detrytycznych uformowanych na skraju pradawnego jeziora krasowego. Skały te zbudowane są z drobnych zwapniałych plech morskich glonów z rodzaju Litotamnium zlepionych ze sobą spoiwem węglanowym. Ze względu na swoją unikatowość od 18 grudnia 1995r. podlega ochronie pod postacią pomnika przyrody nieożywionej.
Całkowita długość jaskini wynosi 8m; jej wnętrze jest wilgotne i ciemne. Początkowa część ma formę ciasnego i niskiego korytarza, który po 3m doprowadza do stosunkowo niskiej komory o średnicy ok. 5m. Ściany jaskini przez działanie wody zostały wygładzone; na jej dnie znajdują się namuły próchnicowo-kamieniste, a w stropie - liczne szczeliny.
źródło informacji
Copyright 2011-2024 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia