Wąwóz lessowy w Bugaju Wąwóz lessowy w Bugaju Wąwóz lessowy w Bugaju Wąwóz lessowy w Bugaju

BUGAJ

Zespół wąwozów lessowych o długości ok. 400m bardzo dobrze ilustrujących charakter okresowego przepływu wód podziemnych w lessach oraz tempo przemian form rzeźby lessowej. W ich wyniku powstały pustki podziemne - m.in. jaskinie; nie są one jednak wynikiem działalności procesów krasowych, lecz mechanicznym usuwaniem materiału. 20 maja 2013r. objęte zostały ochroną jako stanowisko dokumentacyjne.
Po zachodniej stronie głównego wąwozu o rozciągłości SW-NE głębokie boczne mniejsze wąwozy zbiegają się palczasto. Pomiędzy nimi występują wąskie grzbiety lub stożkowate ostańce lessowe o często pionowych ścianach. W dnach wąwozów zaś spotyka się bezodpływowe zagłębienia, leje zapadliskowe, kotły, studnie i otwory podziemnych kanałów. Najdłuższy z takich kanałów nazwany został Tunelem w Bugaju. W 1998r. miał on 12m długości, jednak do wiosny roku 2002 został on całkowicie przemodelowany. W jednym z wąwozów zlokalizowana jest także antropogeniczna lessowa piwniczka składająca się z korytarzyka o "kolebkowym" sklepieniu i podobnej, lecz nieco większej salki o wymiarach nie przekraczających 1m. W 2002r. jednak jej otwór został częściowo zasypany obrywem ścianki lessowej.
źródło informacji
Copyright 2011-2021 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia