Niebieskie Źródła Niebieskie Źródła Niebieskie Źródła Niebieskie Źródła

NIEBIESKIE ŹRÓDŁA

Fenomen Niebieskich Źródeł polega na ich niebiesko-błękitno-zielonkawej barwie. Stanowi ona efekt rozszczepiania się widma światła dziennego w kryształowo czystej wodzie podścielonej białawym piaskiem dna i wolnej od zanieczyszczeń fizycznych oraz biologicznych. Barwa jest pozorna i zależy od pory dnia, pogody, a także stopnia nasłonecznienia. Uroku dodaje pulsująca woda wybijająca z dna piasek wyglądająca jak jasnozielone drgające plamy.
Z początkiem XX wieku wodę z Niebieskich Źródeł zaczęto promować jako leczniczą. Właściwości tych nie potwierdziły analizy chemiczne, jednak okoliczni mieszkańcy rozpoczęli masową jej eksploatację. Beczkowozy rozwożące pochodzącą z nich wodę do lat 40-tych XX wieku zaopatrywały znaczną część mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego. W latach 30-tych tegoż stulecia zaś obszar Niebieskich Źródeł rozpoczęto przekształcać w publiczny park turystyczno-przyrodniczy. Prowadzono wówczas prace ziemne, przekopano sieć kanałów, usypano wyspy i utworzono groble. Prace te przerwano ze względu na II wojnę światową, jednak dzisiejszy wygląd i kształt to w dużej mierze efekt wprowadzonych wówczas zmian.
Niewiele brakło do zupełnego zniszczenia Niebieskich Źródeł. W latach 50-tych XX wieku bowiem w pobliskiej Brzostówce wybudowano dwie studnie głębinowe o bardzo wysokiej wydajności. Sięgały one ich warstw wodonośnych, co spowodowało zaburzenie bilansu wodnego źródeł i ich obszaru infiltracyjnego. Doszło do odwodnienia obszaru zasilania, w związku z czym w 1961r. wywierzyska przestały bić. Na pewien czas zaprzestano eksploatacji wody, dzięki czemu źródła powoli się odnowiły. Ostatecznie w roku 1990 działalność studni została przerwana i podjęto prace renowacyjne polegające na oczyszczeniu całego akwenu i usunięciu namułów. Działania te spowodowały uzyskanie kryształowej czystości wód i wzrost wydajności wywierzysk, która obecnie wynosi ok. 80l/s, jednak jest niższa od notowanych wcześniej wartości (na początku XX stulecia - 220l/s, a pół wieku później - 160l/s).
1 Ι 2
źródło informacji
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS
HISTORYCZNY
BUDOWA
GEOLOGICZNA
TABELA
STRATYGRAFICZNA
Copyright 2011-2021 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia