Groty Mechowskie Groty Mechowskie Groty Mechowskie Groty Mechowskie

GROTY MECHOWSKIE

W Grotach Mechowskich występują szczątkowe formy naciekowe pod postacią stalaktytów i stalagmitów; dno jest piaszczyste. Początkowo udostępniono jedynie pierwszą ich część o rozczłonkowanym przedsionku. W połowie XX wieku jednak oczyszczono zasypany dotychczas korytarz z najpiękniejszymi naciekami, powiększając możliwy do zwiedzania obszar. W 1981r. słupowa "fasada" Grot Mechowskich uległa zawaleniu, aczkolwiek przeprowadzono prace wzmacniające sklepienie; odbudowano także zniszczone słupy. Z obawy przed zawałem jednak, najgłębsza część korytarza sięgającego prawie 38m w głąb skarpy, została zamknięta i dostępna jest wyłącznie dla speleologów.
Ruch turystyczny możliwy jest jedynie w pierwszej przyotworowej partii Grot Mechowskich. Trasa rozpoczyna się między tworzącymi "fasadę" słupami o średnicy 20-40cm charakteryzującymi się licznymi zgrubieniami oraz regularnym warstwowaniem; laminację wykazuje także strop stanowiący zwartą płytę skalną. Korytarz doprowadza do dość rozległej salki, z której ku północy odchodzi niski lecz szeroki korytarz. Jest to nieudostępniona część, której ściany buduje gruboziarnisty żwir. Występują w nim także nacieki oraz polewy częściowo zabarwione na kolor czerwony; najbardziej znanym z nich jest Krwawiące Serce.
Specyficzny obieg powietrza w Grotach Mechowskich sprawia, że przy wejściu do jednego z korytarzyków gasną wszystkie świeczki. Legenda głosi, że gasi je diabeł, który zadomowił się tu w średniowieczu, kiedy to sekretny korytarz łączył męski klasztor w Mechowie (który nigdy tu nie istniał) z żeńskim w Żarnowcu. Według kolejnej legendy Groty Mechowskie są właśnie początkiem nigdy niedokończonego tunelu łączącym te dwa klasztory. Zaczęli go kopać zakonnicy, by je połączyć, umożliwiając potajemne schadzki. W czasie prac napotkali oni jednak lodowego ducha, który pogasił im wszystkie świece. W popłochu uciekli i pracy już nigdy nie wznowili. Stara legenda głosi także, iż każdy kto dotknie i pogładzi po głowie figurkę jaskiniowego niedźwiadka znajdującego się przy jednej z kolumn u wejścia, zostanie oszczędzony przez złe moce i spotka go wielkie szczęście.
1 Ι 2
źródło informacji
Patronite FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS
HISTORYCZNY
BUDOWA
GEOLOGICZNA
TABELA
STRATYGRAFICZNA
Copyright 2011-2020 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia Patronite