Wydma Czołpińska Wydma Czołpińska Wydma Czołpińska Wydma Czołpińska

WYDMA CZOŁPIŃSKA

Wzniesienie o wysokości sięgającej 56m powstałe w wyniku akumulacji piasku transportowanego przez wiatr. Wraz z Wydmą Łącką stanowią jedyne udostępnione tereny wydmowe znajdujące się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Zlokalizowane jest na Mierzei Łebskiej o długości 75km i szerokości dochodzącej do kilkuset metrów. Odcina ona Morze Bałtyckie od Niziny Gardeńsko-Łebskiej oraz obniżeń zajętych przez jeziora Gardno i Łebsko.
Morfologia Wydmy Czołpińskiej charakteryzuje się silnym urozmaiceniem. Jest ona barchanem i występują na niej pozbawione roślinności połacie, w obrębie których swobodnie przemieszcza się piasek. Obszary takie to wydmy ruchome. Rzeźba ich powierzchni obfituje w różnorodne, lecz nietrwałe mikroformy jak ripplemarki, ale również w wyniesione ponad przeciętny poziom pokryte roślinnością stożkowate pagórki lub kopce zwane ostańcami. Są to formy, które nie poddały się niszczącemu działaniu wiatru, ponieważ występująca w ich wnętrzu gęsta i skomplikowana sieć organów podziemnych roślin wiąże i utrzymuje piasek w miejscu. Wydmy ruchome przeplatają się tutaj z dwoma typami wydmowych zbiorowisk roślinnych. Pierwsze z nich to wydmy białe utworzone przez dwa odporne na zasypywanie gatunki wysokich traw: pospolitą - piaskownicę zwyczajną i rzadszą - wydmuchrzycę piaskową. Powierzchnia gruntu między nimi pozostaje odkryta i piasek wydmowy może być jeszcze przemieszczany przez wiatr. Drugi typ stanowią wydmy szare porośnięte roślinnością typu niskiej murawy, wśród której dominuje gęsto kępkowa trawa - szczotlicha siwa. Grunt taki pokrywa mniej lub bardziej zwarty kobierzec porostów i mszaków oraz ciemnosina warstewka gromadzącej się próchnicy, a ruch ziaren piasku ustaje i powierzchnia takiej wydmy zostaje utrwalona.
źródło informacji
Copyright 2011-2024 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia