Kamieniołom dolomitów Skała Kamieniołom dolomitów Skała Kamieniołom dolomitów Skała Kamieniołom dolomitów Skała

SKAŁA

Trudno dziś ustalić początek eksploatacji. Pewne jest zaś, że za sukcesem zakładów produkujących dla budownictwa stało znaczne zapotrzebowanie na taki właśnie kamień w drugiej połowie XIX wieku i na początku kolejnego. Dlatego też kamieniołomami galicyjskimi zainteresował się kapitał przemysłowy reprezentowany tu przez firmę Steinwerke Herman Kulka z Troppau na Śląsku Austriackim specjalizującą się w produkcji kamienia budowlanego i drogowego. Pojawiła się ona w Galicji na początku XX wieku, przejmując i modernizując miejscowe zakłady; jej najbardziej znanym nabytkiem był kamieniołom w Miękini. Spółka działała do 1918r., na sam koniec kontraktując dostawę surowca z Chrzanowa do Galicji, gdzie wznoszono cmentarze wojenne. W listopadzie tego roku należące do firmy kamieniołomy wykupiła świeżo założona samorządowa spółka Kamieniołomy Miast Galicyjskich z siedzibą w Krakowie. Wtedy też doszło do tzw. katastrofy wodnej w pobliskiej kopalni Matylda, przez co kamieniołom uległ zatopieniu i zakończył swoją działalność. Wydobycia nie wznowiono po osuszeniu go wiosną 1927r., gdy kopalnię odtopiono i uruchomiono, ani w styczniu 1931r., gdy ją ponownie zatopiono. Później utworzono w nim kąpielisko zwane Morskim Okiem; powierzchnia lustra wody wynosząca ok. 1,5ha znajdowała się ok. 4m poniżej korony kamieniołomu; jego głębokość dochodziła do 5m. Był to zbiornik przepływowy zasilany przez dopływy wód podziemnych zlokalizowane w pobliżu dna; nadmiar wody zaś uchodził do Chechła obok obecnej SP nr 5. Akwen funkcjonował do 16 maja 1953r., kiedy to został osuszony podczas kolejnego odtapiania Matyldy. Taki stan trwa do dziś i będzie kontynuowany z odwadnianiem kopalni.
Północno-wschodnia ściana kamieniołomu jest mocno zarośnięta, wysoka na ok. 18m, długa na ok. 150m, niemal pionowa i stabilna, co wskazuje na wysoką jakość wydobywanego tu kamienia. Na dnie - w formie drobnych kopczyków - zalegają pozostałości po wstępnej obróbce bloków, a widoczne po południowej stronie wzniesienie to "pamiątka" po składowaniu odpadów produkcyjnych. Przy sterczących skałkach we wschodniej części wyrobiska ulokowany był przodek, w którym urabiano kamień, a znajdujący się ponad nimi fragment kamieniołomu to najprawdopodobniej najstarsza jego część. Prowadzono w niej eksploatację zanim drenaż kopalni Matylda pozwolił na wydobywanie niższej warstwy.
1 Ι 2
źródło informacji
Patronite FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS
HISTORYCZNY
BUDOWA
GEOLOGICZNA
TABELA
STRATYGRAFICZNA
Copyright 2011-2019 bohun.

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione.
Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia Patronite