Diable Skały Diable Skały Diable Skały Diable Skały

DIABLE SKAŁY

Grupa wychodni piaskowców istebniańskich odsłaniających się w zachodnim stoku Czerwonej Góry zlokalizowanej po północnej stronie Jeziora Dobczyckiego. Skały są dość silnie zwietrzałe, w przeważającej części drobnoziarniste; wyraźne są w nich spękania ciosowe i poszczególne ławice piaskowcowe.
Główne wystąpienia skałek obejmują północno-zachodnie zbocze wzniesienia; mają niespełna 100m długości i do 12m wysokości. Charakteryzują się szarą barwą z licznymi wtrąceniami zieleni, brązu, bieli. Niektóre ławice są średnioziarniste, choć ich miąższość osiąga maksymalnie kilkanaście centymetrów. Fragmentarycznie w dolnych partiach występuje zlepieniec. Obecne w skale spękania zostały wykorzystane przez rozrastającą się florę, przez co dochodzi do ich poszerzania i rozsadzania szczególnie przez drzewa poszukujące przestrzeni dla swych korzeni. Następnie dochodzi do odspajania i odpadania bloków skalnych, po czym ulegają one przemieszczeniu do podnóża góry. Szerokość niektórych szczelin przekracza 2m; prowadzą w głąb masywu oraz na szczyt skałek; są to Jaskinie w Czerwonej Górze.
Copyright 2011-2024 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia