Kotuńka Kotuńka Kotuńka

KOTUŃKA

Charakterystyczna skałka ulokowana na środku koryta Dunajca tuż przed wjazdem do Szczawnicy. Nurt rzeki wokół niej jest wyjątkowo rwący, w związku z czym tworzą się tutaj zawirowania wody, co wykorzystują kajakarze górscy do treningów. W latach 1875-1912 stała na niej rzeźba górala witającego gości przybywających do miasta; obecna została umieszczona w 1997r.
Kotuńka osiąga wysokość 9,5m. Budują ją wapienie bulaste serii czorsztyńskiej. Powstała w wyniku dużego obrywu skalnego. Swoim "wychylonym" kształtem przypomina przyczajonego kota i stąd najprawdopodobniej wzięła się jej nazwa.
Ze skałą związana jest legenda. Według niej diabeł niósł ogromny głaz, który chciał zrzucić na Zamek Pieniński, gdzie św. Kinga ukrywała się przed Tatarami. Zamiar ten udaremnił mu jednak kogut, który zapiał, pozbawiając czarta całej mocy. Kamień spadł więc do rzeki, nie czyniąc nikomu szkody.
źródło informacji
Patronite FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS
HISTORYCZNY
BUDOWA
GEOLOGICZNA
TABELA
STRATYGRAFICZNA
Copyright 2011-2019 bohun.

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione.
Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia Patronite