Jaskinia Zegar Jaskinia Zegar Jaskinia Zegar Jaskinia Zegar

JASKINIA ZEGAR

Ulokowana w Zegarowych Skałach jaskinia zawdzięczająca swoją nazwę zegarowi lub dzwonowi, którego bicie dochodzi z niej w wigilię Bożego Narodzenia oraz w Noc Świętojańską. Powstała w Skale Jamie (Zegar, czasem nazywanej Dolnymi Skałami) od 22 listopada 1970r. objętej ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej, a zbudowanej z wapieni skalistych górnej jury. Charakteryzuje się poziomym rozwinięciem i długością 155m. Do jej wnętrza wprowadza długi i dość wąski, rozwinięty na szczelinie widocznej w stropie, korytarz kończący się obszerną komorą. Z niej na południowy-zachód za 3m skarpą obszerny korytarz o opadającym dnie doprowadza do rozwidlenia z dwoma równoległymi, krótkimi i ”ślepymi” przesmykami. Na wschód zaś, za niewielką salką, odbiegają dwie szczeliny. Lewa jest niedostępna, aczkolwiek po niemal 60m wyprowadza na zewnątrz środkowym otworem zwanym Drzwiczkami od Pieca; niegdyś przejście to uważano za osobny obiekt o nazwie Schronisko przy Jaskini Zegar. Prawa - niska i szeroka meandruje kilkadziesiąt metrów, po czym również kończy się na zewnątrz "bramą" (wschodnie wejście).
Szata naciekowa Jaskini Zegar, pomimo ciągłego narastania nacieków, została bardzo mocno zniszczona. Zachowała się jednak duża ilość mleka wapiennego w postaci polew; najładniejsza zdobi wschodnią ścianę głównej komory. Charakteryzuje się ona białą barwą bardzo silnie kontrastującą z pozostałą częścią ścian. Te z kolei są bardzo ciemne, miejscami czarne najprawdopodobniej od sadzy łuczyw używanych niegdyś do oświetlania wnętrza; barwa ta może również pochodzić z materiału humusowego namywanego przez szczeliny z powierzchni. Na dnie jaskini zalega znaczna ilość patyków i drewnianych bali wniesionych przez odwiedzających, a w niektórych miejscach - gruba warstwa gruzu skalnego z potłuczonych polew. Namulisko jest więc zróżnicowane, gliniaste i gliniasto-kamieniste; zawiera w sobie sporo humusu wymieszanego z materiałem ilasto-lessowym.
Obecne w Jaskini Zegar liczne szczątki organiczne w postaci butwiejących kawałków drewna sprzyjają rozwojowi różnokolorowych pleśni. Podziemne środowisko zapewnia także odpowiednie warunki życiowe wielu gatunkom fauny - motylom, muchówkom, pająkom Meta menardi, kosarzom Opilionidae, skoczogonkom Collembola, chrząszczom Staphylinidae i Catopidae, a także nietoperzom, których oznaczono cztery gatunki.
źródło informacji
Copyright 2011-2024 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia