Jaskinia Jasna Jaskinia Jasna Jaskinia Jasna Jaskinia Jasna

JASKINIA JASNA

Jaskinia położona w zachodniej części Skał Twardowskiego. Na tle innych grot tego rejonu wyróżnia się rozległym otworem wejściowym skierowanym w stronę Wisły. Został on poszerzony materiałami wybuchowymi w czasie I wojny światowej, na co wskazuje m.in. ślepa komora z rumowiskiem skalnym ulokowanym po lewej stronie. Prawą część jaskini stanowi sala przechodząca ku końcowi w niski tunel, z którego na boki odchodzą niewielkie odnogi kończące się niedostępnymi szczelinami. Całkowita jej długość wynosi 82m, a głębokość - 3m.
Nie występują w niej nacieki. Dno w części przyotworowej i na znacznej przestrzeni korytarza pokryte jest gruzem skalnym. W głębi występuje namulisko gliniaste, a w odgałęzieniu (prowadzącym z komory przyotworowej ku południowemu-wschodowi) - piaszczyste.
źródło informacji
Copyright 2011-2024 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia