Ujęcie GEO-2A Zabudowa uzdrowiska Park zdrojowy

MATECZNY

Zakład kąpielowy na Matecznym działalność rozpoczął w czerwcu 1905r. Po 34 latach zdewastowali go Niemcy i uruchomili w nim produkcję gumy syntetycznej (wytwarzali m.in. prezerwatywy dla żołnierzy wehrmachtu); trwała ona do roku 1953. Rok później zakład przejął Centralny Zarząd Uzdrowisk i przekazał go Dyrekcji Państwowych Uzdrowisk w Swoszowicach, przywracając jednocześnie jego funkcję i reaktywując prowadzoną wcześniej działalność. Wówczas wywiercono także nowy otwór do głębokości 32,5m. Jednak pełną parą zakład kąpielowy ruszył dopiero w 1956r., po roku otrzymując nazwę Zakładu Przyrodoleczniczego Swoszowice-Mateczny w Krakowie. W 1968r. wpisano go do rejestru urządzeń przyrodoleczniczych Uzdrowiska Swoszowice. Rok później dla ochrony złoża wód mineralnych utworzono obszar górniczy Mateczny o powierzchni prawie 3km2; uruchomiono wówczas także rozlewnię wody mineralnej Krakowianka, która charakteryzowała się wysoką mineralizacją (ok. 3g/l) oraz znaczną zawartością wapnia i magnezu. Niestety z początkiem lat 90-tych ubiegłego wieku nie wytrzymała ona konkurencji z bezwartościowymi wodami dostępnymi na rynku, dlatego też zaniechano jej produkcji. Ostatecznie zakład przejęli spadkobiercy Matecznego, sprzedając go prywatnej spółce w 2003r.
Wody ze złoża Mateczny wykorzystywane są do celów balneoterapeutycznych; leczy się nimi schorzenia reumatologiczne, choroby pourazowe narządów ruchu oraz choroby skóry. Przeprowadzane na nich analizy chemiczne zwracają uwagę na stałość składu chemicznego, a także na dużą zawartość makro- i mikroskładników. Wydobywa się je za pomocą trzech otworów: M-4 (woda siarczanowo-chlorkowo-sodowo-wapniowo-magnezowa, siarczkowa o mineralizacji 2,9g/l wydobywana z głębokości 36m), M-3 (woda siarczanowo-chlorkowo-sodowo-wapniowo-magnezowa, borowa, siarczkowa o mineralizacji 3,6g/l wydobywana z głębokości 62,5m; najcenniejsza i unikatowa nie tylko w skali polskich wód), GEO-2A (woda siarczanowo-chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowa, siarczkowa o mineralizacji 1,9g/l wydobywana z głębokości 37,5m).
1 Ι 2
źródło informacji
Patronite FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS
HISTORYCZNY
BUDOWA
GEOLOGICZNA
TABELA
STRATYGRAFICZNA
Copyright 2011-2019 bohun.

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione.
Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia Patronite