Rapa Kiwi Rapa Kiwi Rapa Kiwi

RAPA KIWI

Niewielka skałka (wysokość: 141cm, obwód: 495cm, waga 7t) zlokalizowana przy ul. Spółdzielców 5 w Krakowie. Od 30 stycznia 1997r. uznawana - obok Źródła Świętojańskiego - za jeden z dwóch krakowskich pomników przyrody nieożywionej. Jest unikatowa w południowej części Polski ze względu na duże rozmiary, litologię; ma szczególne znaczenie naukowe, dydaktyczne i estetyczne.
Rapa Kiwi to typowy głaz narzutowy (eratyk) zbudowany z granitu o tej samej nazwie (skały o niejasnej genezie z dużymi czerwonymi i różowymi kryształami skaleni potasowych poprzerastanych wrostkami kwarcu, hornblendy i biotytu) przyniesionego przez lądolód skandynawski ok. 400tys. lat temu z Wysp Alandzkich (Finlandia). Jego wiek określono na 1,5mld lat. Początkowo znajdował się w Dolinie Drwinki przy ul. Nowosądeckiej i przeznaczono go na tłuczeń drogowy, jednak dzięki staraniom ówczesnej SP nr 116 w 1995r. przetransportowano go w obecne miejsce.
źródło informacji
Patronite FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS
HISTORYCZNY
BUDOWA
GEOLOGICZNA
TABELA
STRATYGRAFICZNA
Copyright 2011-2019 bohun.

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione.
Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia Patronite