Jaskinia Ducha Gór Jaskinia Ducha Gór Jaskinia Ducha Gór Jaskinia Ducha Gór

JASKINIA DUCHA GÓR

Wilgotna, widna, niewielka jaskinia krasowa ulokowana w środkowej części zachodniego zbocza Doliny Brzoskwinki. Powstała w skalistych gruzłowatych wapieniach górnojurajskich na pionowym pęknięciu o przebiegu SSW-NNE. Ma formę trójkątnej niszy o długości 3m, wysokości 1m i szerokości 2,5m w otworze. W końcowej części nad prożkiem znajduje się nikłych rozmiarów wnęka, pod którą widoczny jest początek zasypanego korytarzyka o łukowatym profilu i dnie opadającym w głąb. Nie występuje w niej szata naciekowa. Namulisko wydaje się być obfite, na powierzchni jasnobrązowe, lessowe, z gruzem wapiennym. Ściany pokrywają porosty i mech; pełzają po nich także ślimaki bezskorupowe i ślimaki winniczki.
Zgodnie z relacjami przekazywanymi przez tutejszych mieszkańców, jaskinię zamieszkiwał duch. Do jego zadań należało pilnowanie wypasanego w dolinie bydła, gdy pastuszkowie zajęci byli zabawą.
źródło informacji
Copyright 2011-2024 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia