Pipkowa Skała Pipkowa Skała Pipkowa Skała Widok ze szczytu Pipkowej Skały

PIPKOWA SKAŁA

Grupa skałek zwanych także Łaganową Skałą będących pomnikiem przyrody nieożywionej od 30 stycznia 1997r.; ciągną się one na dystansie niespełna 200m. Rozwinięte w obrębie jednego bloku wapiennego o miąższości ok. 20m. Obecnie mocno zarośnięte i ciężko dostępne; ze szczytu rozciąga się rozległa panorama na Rów Krzeszowicki i Garb Tenczyński.
Skała zbudowana jest z białych, brekcjowatych, spękanych wapieni dolnokarbońkich; spoczywa na dolnopermskim zlepieńcu myślachowickim. Stanowi przykład olistolitu - bloku ześlizgowego przemieszczonego siłą grawitacji ze stromej krawędzi zapadliska przedkarpackiego (oddalonego o kilka kilometrów na południowy-zachód) w dolnym permie. Proces ten odbywał się w warunkach lądowych, co jest rzadkością. Na jej powierzchni występują formy krasowe - rowki, żłobki, wymycia.
źródło informacji
Copyright 2011-2021 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia