Źródło św. Jana - główne Źródło św. Jana - główne Źródło św. Jana - wtórne Źródło św. Jana - wtórne

ŹRÓDŁO ŚW. JANA

Podzboczowe, terasowe, spływowe źródło wypływające z podnóża Złotej Góry do Doliny Prądnika w Ojcowie. W okresie międzywojennym zostało ujęte dla potrzeb tutejszego uzdrowiska. W 1933r. nad zbiornikiem filtracyjnym wybudowano glorietkę z kopułą, a w 1972r. nadmiar wody wypływającej ze źródła obudowano, tworząc wtórne ujęcie źródła będące prawym zasileniem dla przepływającego tędy Prądnika. Jego nazwa utrwaliła się w pierwszej połowie XX wieku i najprawdopodobniej związana jest ze św. Janem Nepomucenem.
Warstwą wodonośną są górnojurajskie wapienie skaliste i płytowe. Ogólna mineralizacja źródła wynosi 400mg/l, a w składzie dominują kationy wapniowe i aniony wodorowęglanowe. Ujęcie główne charakteryzuje się temperaturą 9°C, wydajnością 2-5l/s i odczynem pH równym 7,49. Źródło wtórne zaś jest nieco cieplejsze (9,7°C), ale ma mniejszą wydajność (0,5-1,2l/s) i minimalnie niższy odczyn pH wynoszący 7,29.
źródło informacji
Copyright 2011-2023 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia