Źródło w Zimnym Dole Źródło w Zimnym Dole Źródło w Zimnym Dole Źródło w Zimnym Dole

ŹRÓDŁO W ZIMNYM DOLE

Jedno z nielicznych źródeł w Polsce, które wypływa prosto z jaskini. Zlokalizowane jest w północno-zachodnim stoku Zimnego Dołu, dając początek niewielkiemu potokowi przepływającemu przez ten wąwóz. Powyżej źródła ma on charakter bezwodny, co wskazuje na podziemny odpływ wód. Wydajność źródła jest bardzo zmienna; w zależności od wielkości opadów atmosferycznych oraz od przepływu wody przez szczeliny skalne waha się od kilku do kilkunastu litrów na sekundę. Zdarzają się jednak okresy, że po dłuższych suszach wypływ całkowicie wysycha.
Woda ze źródła jest wodorowęglanowo-wapniowa; zawiera w swoim składzie [mg/l]: Ca++ 66,93; Mg++ 3,04; Na+ 5,29; K+ 0,39; HCO3- 190,98; SO4-- 19,69; NO3- 16,12; Cl- 12,76. Daje to dość niską mineralizację wynoszącą 314,9mg/l. Na stosunkowo wysokim poziomie zaś kształtuje się jego temperatura - 11,4°C, co wskazuje na szybki przepływ wód między skałami. Świadczy o tym również zmętnienie wypływającej wody obserwowane po opadach atmosferycznych.
źródło informacji
Copyright 2011-2024 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia