Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni Zamek w Niepołomicach Kopalnia soli w Bochni Kopalnia soli w Wieliczce

SOLNY SZLAK

Trasa samochodowa prezentująca średniowieczne dziedzictwo Małopolski związane z eksploatacją tutejszych złóż solnych. Przemierzając kolejne punkty szlaku, dochodzi do bliskiego spotkania z fascynującą historią wydobycia tego surowca zapoczątkowaną już w XIII wieku. Niebagatelny w tym procesie był rozwój techniki, co przedstawią liczne eksponaty, przy których można spróbować własnych sił. Istnieje również możliwość organoleptycznego "zbadania" soli, zanim trafi ona do kuchni. Po takiej podróży, biała na co dzień substancja, nabierze zupełnie innych kolorów.
Punktem szlaku położonym najbliżej Krakowa - a zarazem najbardziej wysuniętym na zachód - jest Wieliczka, która skrywa kopalnię soli wpisaną w 1978r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Muzeum Żup Krakowskich (dwie ekspozycje: na III poziomie pod ziemią i w Zamku Żupnym przy ul. Zamkowej 8). Na przeciwnym biegunie znajduje się Bochnia z kopalnią soli (najstarszym nieprzerwanie czynnym w Europie zakładem przemysłowym) i Muzeum im. Stanisława Fischera (Rynek 20). Na zakończenie, po zażyciu solidnej dawki solnego powietrza, pozostają Niepołomice z Zamkiem Królewskim zlokalizowanym przy ul. Zamkowej 2.
źródło informacji
Patronite FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS
HISTORYCZNY
BUDOWA
GEOLOGICZNA
TABELA
STRATYGRAFICZNA
Copyright 2011-2019 bohun.

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione.
Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia Patronite