Jaskinia Niska Jaskinia Niska Jaskinia Niska Jaskinia Niska

JASKINIA NISKA

Jaskinia ukształtowana w wapieniu uławiconym górnej jury i dolomicie w warunkach freatycznych na krzyżujących się szczelinach ciosowych o przebiegu WSW-ENE i poziomych rozluźnieniach międzyławicowych. Ulokowana jest w zachodniej części Skał Twardowskiego. Jej długość wynosi 40m i możliwe że stanowi ona część Jaskini Twardowskiego. Ze swoim dynamicznym mikroklimatem pełni funkcję górnego otworu tutejszych jaskiń.
Jaskinia Niska charakteryzuje się bogatą i dobrze zachowaną szatą naciekową - w anastomozach licznie występują kilkunastocentymetrowej długości stalaktyty, niewielkie kolumny, zasłony naciekowe, żebra i polewy, a w przedłużeniu pierwszego korytarzyka odchodzącego na północny-wschód - przezroczyste grzybki naciekowe. Nacieki zbudowane są z drobnokrystalicznego kalcytu; cechują się białą i brunatną barwą; ciągle przyrastają. Na dnie zalega dużo ostrokrawędzistego gruzu wapiennego, skorodowane bloki wapienne i buły krzemienne, a miejscami - rdzawa tłusta glina i jasny równoziarnisty piasek.
źródło informacji
Copyright 2011-2024 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia