Jaskinia z Kulkami Jaskinia z Kulkami Jaskinia z Kulkami Jaskinia z Kulkami

JASKINIA Z KULKAMI

Beznaciekowa grota o długości ok. 100m i głębokości niespełna 12m zlokalizowana na terenie Skał Twardowskiego; najprawdopodobniej łączy się z Jaskinią Wywiew. Jej nazwa pochodzi od znalezionych w namulisku zardzewiałych kul - żelaznych pocisków do falkonetów i ołowianych kul do muszkietów. Pozostawili je tutaj żołnierze szwedzcy podczas oblężenia Krakowa w 1655r.
Jaskinia powstała w uławiconych wapieniach górnojurajskich w warunkach freatycznych, jednak niektóre fragmenty najniższych korytarzy rozwinięte są w dolomicie. Tworzy ją ciąg niewielkich komór i studzienek uformowanych na uskoku o przebiegu SW-NE i poziomych rozluźnieniach międzyławicowych. Widoczne są w niej co najmniej cztery poziomy anastomotycznych rozmyć; brak w niej nacieków, oprócz niewielkich makaronów i polew cementujących bloki wapienne. Przy pierwszej z salek kilkumetrowej głębokości komin przechodzi w ładnie wymodelowany korytarzyk prowadzący do komory zawaliskowej z przesmykami odchodzącymi na boki i kolejną studzienką głęboką na 3m, pod którą ulokowany jest komin z silnym wywiewem powietrza. Za pierwszą z salek znajdują się jeszcze dwie komory. W dalszej niegdyś spoczywała olbrzymia wanta, którą z czasem usunięto.
źródło informacji
Copyright 2011-2024 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia