Kamieniołom wapieni na Wielkanocy Kamieniołom wapieni na Wielkanocy Kamieniołom wapieni na Wielkanocy

WIELKANOC

Wzgórze ulokowane niespełna 1km na wschód od Tyńca po południowej stronie drogi łączącej go z centrum Krakowa. Zbudowane jest wapieni górnej jury, z tym że w północnej części są one uławicone (miąższości ławic 0,8-1m) i zawierają krzemienie, a w południowej - nieuławicone i bez krzemieni. Kontakt między nimi widoczny jest we wschodniej części wzgórza, skąd były one eksploatowane.
W środkowej części kamieniołomu znajduje się niewielki i częściowo zarośnięty lej krasowy wypełniony utworami piaszczysto-żwirowymi oraz gliną. W przeszłości miał on ok. 6m szerokości i 5m głębokości, jednak postępująca eksploatacja doprowadziła do jego zmniejszenia. W ścianie kamieniołomu zaś, a konkretniej w jej południowej części, widoczny jest nieuławicony wapień skalisty. Ku północy jednak zaczynają się w nim pojawiać wyraźne ławice o miąższościach 80-120cm, a także kuliste i płaskurowe buły krzemienne o brunatnej lub szaro-brązowej barwie. Następuje tu zatem stopniowe przejście nieuławiconego wapienia skalistego w wapień uławicony. Podobne zjawisko zaobserwować można w Piekarach.
źródło informacji
Patronite FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS
HISTORYCZNY
BUDOWA
GEOLOGICZNA
TABELA
STRATYGRAFICZNA
Copyright 2011-2019 bohun.

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione.
Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia Patronite