Dolina Miękini Młyny Kamieniarskie Młyny Kamieniarskie Młyny Kamieniarskie

DOLINA MIĘKINI

Niewielka dolina o długości nieco ponad 4km i łagodnych zboczach wykorzystywanych pod działalność rolniczą. Wypełniona jest głównie plejstoceńskimi lessami, z pod których rzadko wyłaniają się permskie zlepieńce myślachowickie (wyłącznie w części początkowej) oraz utwory górnokarbońskie (zlepieńce i łupki). Dolny fragment doliny jest zalesiony i zabudowany, środkowy zaś przecina znacznych rozmiarów płat lawy porfirowej powstałej w dolnym permie. Jego miąższość dochodzi do 60m; był on przedmiotem eksploatacji w Miękini od 1852r.
Z początkiem lat 60-tych XX wieku, na południowo-zachodnim zboczu doliny, wybudowano Młyny Kamieniarskie - zakład przetwórstwa wydobywanego tu porfiru. Zamknięto je w 1975r.; sprzęt przeniesiono do Zalasu, pozostawiając imponującą infrastrukturę stopniowo popadającą w ruinę.
źródło informacji
Copyright 2011-2024 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia