Jaskinia Nad Źródłem Jaskinia Nad Źródłem Jaskinia Nad Źródłem Jaskinia Nad Źródłem

JASKINIA NAD ŹRÓDŁEM

Ciasna jaskinia o rozwinięciu pionowym (osiąga głębokość 16m), dość urozmaiconym charakterze i skomplikowanym układzie korytarzy (długości 130m) z licznymi zaciskami. Znaleziono w niej kości zwierzęce i szkielet ludzki. Wejście ukształtowane jest w formę podłużnej szczeliny, znajdującej się nad Źródłem Będkówki we wschodnim zboczu Doliny Będkowskiej.
Jaskinia rozpoczyna się 9m głębokości studnią - początkowo jest ona bardzo ciasna, jednak stopniowo się rozszerza. Z dna usłanego liśćmi w kierunku południowo-wschodnim prowadzi system korytarzy powstałych na pionowych szczelinach poszerzonych przez wodę. Znajdują się one na różnych poziomach; jedno z przejść doprowadza do okna w połowie studni wejściowej. Na północny-zachód od studni ciasny zacisk prowadzi do Komory Złomisk, na ścianie której występują ciekawe formy naciekowe z mleka wapiennego. Za nią w spągu obecne są liczne wanty; następnie korytarz skręca na zachód do prostopadłej szczeliny prowadzącej do 4m progu, za którym znajduje się kilka mytych przejść, poniżej zaś (w bocznym ciągu) - niewielki kominek z ładnym mlekiem wapiennym. Na przedłużeniu szczeliny występuje skrajnie trudny zacisk, dlatego też w salce za nim nie przeprowadzono prac dokumentacyjnych.
źródło informacji
Copyright 2011-2024 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia