Głaz narzutowy w Wielkiej Wsi Głaz narzutowy w Wielkiej Wsi Głaz narzutowy w Wielkiej Wsi Głaz narzutowy w Wielkiej Wsi

WIELKA WIEŚ

Granit rapakiwi odsłaniający się w zboczu niewielkiego wąwozu uchodzącego do końcowej części Doliny Kluczwody. Znalazł się tu dzięki lądolodowi, który podczas swej "wędrówki" - mającej miejsce przed niemal pół milionami - lat wyrwał go z tarczy fenoskandzkiej Finlandii. Jako jedyny z okolicznych głazów narzutowych nie został wyeksponowany dla szerszego grona, jak ma to miejsce z podobnymi skałkami leżącymi poza północnymi granicami Krakowa (Szyce, Bibice, Wysiołek Luborzycki).
Eratyk ma formę ściętego prostopadłościanu wbitego w zbocze z "czołem" wysokim na 130cm, a szerokim na 160cm. Skałkę dość silnie porasta mech; charakteryzuje się szaro-różową barwą pochodzącą m.in. od skaleni potasowych. W składzie mineralnym występują także widoczne gołym okiem typowe składniki dla skandynawskich granitów rapakiwi - kwarc, skalenie, amfibole i pirokseny.
Copyright 2011-2024 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia