Wodospad Czarownic Wodospad Czarownic Wodospad Czarownic Wodospad Czarownic

WODOSPAD CZAROWNIC

Znajduje się w górnej części jaru długiego na 40m, szerokiego na 15-25m - Wąwozu Czarownic. Należy także do Małopolskiego Szlaku Geoturystycznego. Według legendy spływająca woda pochodzi z łez dziewczyny oddanej w zamian za wieś. Zimą przybiera on postać fantastycznej lodowej ściany o ponad 10m wysokości.
Wodospad Czarownic wykształcony jest na progu zbudowanym z czterech ławic piaskowca. W stropie każdej z nich występują piaskowce drobnoziarniste i mułowce z widocznymi niewielkimi czarnymi, często wydłużonymi fragmentami - detrytusem roślinnym. Próg ma charakter twardzielcowy - utworzony w piaskowcach o większej odporności niż podścielające je łupki. U jego podnóża woda ulega zawirowaniu, przemieszcza się spiralnie i często - niosąc kamienie - szoruje swoje podłoże, wycinając zagłębienia przypominające kocioł. Dochodzi więc do eworsji, w wyniku której powstają kotły eworsyjne; są one ciągle poszerzane, co prowadzi do podcinania i obrywania przewieszonych ścian progu, w następstwie zaś - do jego przemieszczania się w górę rzeki. Zachodzi zatem zjawisko zwane erozją wsteczną, a przed progiem rozwija się skalny jar o głębokości najczęściej równej wysokości progu.
źródło informacji
Copyright 2011-2024 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia