CZWARTORZĘD
KENOZOIK     TRZECIORZĘD

                             KREDA
                             JURA
MEZOZOIK    TRIAS

                             PERM
                             KARBON
                             DEWON
                             SYLUR
                             ORDOWIK
PALEOZOIK   KAMBR

PREKAMBR

SYLUR

Utwory od landoweru po dolny ludlow włącznie występują na całym obszarze świętokrzyskim; są to ciemne łupki ilaste z licznymi przewodnimi graptolitami. Nad nimi leżą osady facji szarogłazowej (zlepieńce, piaskowce, mułowce, łupki szarogłazowe) górnego ludlowu i postludlowu, z których część ma genezę wulkaniczną. Górny sylur obecny jest w bloku łysogórskim (piaskowce, mułowce, łupki ilaste i szarogłazy). Sylur znany jest także z Sudetów (Góry Kaczawskie, Góry Bardzkie - zmetamorfizowane łupki graptolitowe, łupki krzemionkowe, lidyty; ofiolity kry gnejsowej Gór Sowich), platformy prekambryjskiej (cechuje go jednolitość facjalna i znaczna miąższość; są to łupki ilaste i mułowce graptolitowe z przewarstwieniami piaskowców, szarogłazów i wapieni). W antyklinorium dolnego Sanu i w podłożu niecki miechowskiej utwory sylurskie wykazują analogie z obszarem świętokrzyskim, zaś skały podłoża monokliny przedsudeckiej to głównie zmetamorfizowane skały drobnookruchowe.
Na powierzchni skały syluru występują w Górach Świętokrzyskich i Sudetach, a pod przykryciem skał młodszych - niemal na całym obszarze Polski pozakarpackiej. Nie mają one większego znaczenia surowcowego; są to jedynie skały okruchowe lokalnie eksploatowane na potrzeby miejscowego budownictwa - szarogłazy w Górach Świętokrzyskich oraz łupki krzemionkowe z lidytem w Sudetach.
1 | 2
Polska w sylurze źródło informacji
Copyright 2011-2024 bohun

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione
FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS HISTORYCZNY BUDOWA GEOLOGICZNA TABELA STRATYGRAFICZNA Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia