jednostki geologiczne Polski

MONOKLINA ŚLĄSKO-KRAKOWSKA

Wraz z monokliną przedsudecką stanowią naturalne skrzydło niecki szczecińsko-łódzko-miechowskiej. Zostały wydzielone umownie na podstawie znacznej szerokości podkenozoicznych wychodni skał triasu i jury na północ od Sudetów i Górnego Śląska. Struktura ta jest naturalną kontynuacją monokliny przedsudeckiej. Skały triasu i jury odsłaniają się przeważnie na powierzchni, nachylone są ku północnemu-wschodowi i chowają się pod kredę niecki miechowskiej. Rozciągłość NW-SE odpowiada wychodniom skał jury górnej.
Granice: od północy - rów Wielunia (na przedłużeniu elewacji przedborskiej rozdzielającej nieckę miechowską i łódzką), Wrocław przez Wieruszów, Wieluń, Pajęczno; północny-zachód: od Wrocławia przez okolice Niemodlina, Krapkowic, Strzelc Opolskich, okrąża Górnośląskie Zagłębie i przez okolice Trzebini dochodzi do Wisły.
W podłożu występują struktury paleozoiczne o urozmaiconej powierzchni stropowej - poza ogólnym podnoszeniem się stropu skał paleozoicznych z północy ku południowi (niecka górnośląska), obserwuje się lokalne podniesienie - np. w okolicach Zawiercia dewon jest na powierzchni.
1 Ι 2
Patronite FUNDACJA ŚWIAT AKTUALNOŚCI O KRAINIE MAPA LEGENDA ODKRYWANIE LOKACJE A-F LOKACJE G-Ł LOKACJE M-Ś LOKACJE T-Ż GALERIA ZARYS
HISTORYCZNY
BUDOWA
GEOLOGICZNA
TABELA
STRATYGRAFICZNA
Copyright 2011-2019 bohun.

Wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w Geotydzie
bez zgody właściciela praw autorskich jest zabronione.
Geotyda na Facebooku Gmina Wielka Wieś Gmina Alwernia Patronite